Miután a kompetencia egy összetett terület és minden kompetencia is egy összetett egység, így a fejlesztésnek is érdemes komplexen hozzálátni. Nem elég egy dolgot egyszer csinálni fejlesztés gyanánt – amennyiben kompetencia fejlesztésre adjuk a fejünket, ott kimondottan folyamatban érdemes gondolkodni, amiben több eszközt is ötvözünk. Ehhez tudnunk kell, hogy mely kompetenciáról beszélünk, abban a kompetenciában hogyan „áll” a célcsoport, akiket fejleszteni szeretnénk, és hogy mit is szeretnénk elérni a fejlesztési folyamattal, vagyis, hogyan fog kinézni a „vágyott jövő” ezen a téren.

Kompetenciafejlesztés fontossága

A kompetencia egy összetett fogalom, mely magában foglalja a készségeket és képességeket, attitűdöt, személyiséget, valamint tudást és jártasságot is. A kompetencia összetettsége miatt sokkal nehezebben és lassabban fejleszthető, mint a készségek vagy szaktudás.
Az alapvető kompetenciák megléte garantálja, hogy az egyének, a csapatok és így a teljes szervezet hatákonyan tudjon kapcsolódni és együttműködni, hogy sikeres legyen és elérjék a kitűzött eredményeket. Ezek mind hozzájárulnak a munkahelyi elégedettség növeléséhez, ami végső soron azt is eredményezi, hogy alacsony (marad/lesz) a munkavállalói fluktuáció és elvándorlás és ezzel megmarad házon belül az a kompetencia, amivel képes lesz a vállalat kézzel fogható versenyelőnyhöz jutni a piacon, valamint növelni tudja a vevői elégedettséget.

Kompetenciafejlesztés területei

Szervezetekben a fontosabb kompetenciák lehetnek például az integritás, az asszertivitás vagy akár a cselekvőképesség (can-do-attitude) is, vagy akár a problémamegoldás. De akár a vezetői működésben is megvannak a kulcs kompetenciák, amik hatákonnyá tesznek egy vezetőt; ezek a következők lehetnek:

  • A vezető saját működése kapcsán: önreflexió, önmenedzselés, önbizalom, stresszkezelés, stb
  • Mások működése és vezetése kapcsán: vezetői integritás, vezetői döntéshozatal, delegálás, hatásgyakorlás, delegálás, motiváció, bizalom, mások fejlesztése, stb.

Kompetenciafejlesztési módszerek áttekintése

Fontos, hogy kompetenciafejlesztésnél több módszerben is gondolkodjunk párhuzamosan és hogy az egyszeri alkalom helyett mindenképpen folyamattal tervezzük a fejlesztést.
Itt többféle megközelítést használhatunk; a legismertebben a következők lehetnek:
Coaching és mentorálás: Egyéni támogatás a készségek fejlesztésében. Kiváló eszköz, ha az egyének különbözőségeire szeretnénk koncentrálni és egyénileg támogatni a kollégákat, vezetőket.
Workshopok, képzések és tréning programok: Csoportos módszerek, amelyek a tanulás és gyakorlás lehetőségét biztosítják. Ezen alkalmak remek lehetőséget kínálnak arra, hogy másoktól is tanulhassunk és hogy közösen, új dolgokat próbáljunk ki egy bizalmi közegben.
On-the-job tanulás: itt „menet közben” tanulunk és gyakorolhatjuk a megszerzett tudást – átültetve azt a mindennapokba.
E-learning: Online tananyagok és önfejlesztési eszközök alkalmazása.
Kompetenciafejlesztés projekteken keresztül: Nagyon hatékony módja a fejlesztének, ha a vállalaton belül találunk egy olyan projektet, amiben a fejlesztében résztvevő kollégák kipróbálhatják magukat. Gyakran ezen projektek a kiemelt támogatás mellett, kiemelt figyelmet is kapnak; meghatározott milestone-okkal és mérőszámokkal, sikerkritériumokkal dolgozik és struktúrált visszacsatolást is kapnak a résztvevők a teljes teljesítményükről és a működésükről, ami kiváló fejlesztési terep.
Tanuló párok és visszajelzés: nagyon erős támogatás tud lenni, amikor a fejlesztésben résztvevő kollégák nem maradnak egyedül a „próbálkozásban”, hanem van egy tanuló párjuk, akitől visszajelzést, megerősítést, bíztatást kaphatnak, akikkel megvitathatják a kihívásaikat és fejkészülhetnek a következő, „éles” megmérettetésre is. Az ilyen együttműködések erősítik a szakmai és kollegiális együttműködést és bizalmat is a szervezeten belül.

Összefoglalás

Gyorsan változó és folyamatosan fejlődő világunkban elengedhetetlen, hogy ne fektessünk a fejlesztésbe, ezen belül is a kompetenciák (pl. vezetői kompetenciák) fejlesztésébe. Általában a fejlesztés tud egy motivációs tényező is lenne a kollégák számára, de a vállalat versenyképességét is meghatározza, mennyire áll felkészülten a változó kihívások kapcsán, az emberek, vezetők mennyire tudnak kompetensen és időben reagálni a változásokra – akár szervezeten belül, akár szervezeten kívül történnek azok. Ezek pedig végső soron megmutatják, mennyire lesz sikeres az adott vállalat. Ehhez kínálunk különböző, testre és helyzetre szabott megoldásokat és együttműködést.